Փետրվարի 16-ին Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանն անցկացրեց հերթական աշխատանքային խորհրդակցությունը՝ մարզպետի աշխատակազմի ստորաբաժանումների ղեկավարների մասնակցությամբ։ Օրակարգում ընդգրկված էին ավելի քան չորս տասնյակ հարցեր, որոնք վերաբերում էին մարզի տարբեր ոլորտներին․ Քաղաքաշինություն և ենթակառուցվածքներ Ճանապարհաշինական նախագծերի ձեռքբերում Հիմնանորոգման կարիք ունեցող ճանապարհների առաջնահերթություն Մարզում միասնական երթուղային ցանցի ձևավորում Ֆինանսներ և ծրագրեր Սուբվենցիոն ծրագրերի ընթացք (նախորդ տարիներից 2026 թվական տեղափոխված և ընթացիկ ծրագրեր) Ծրագրերի ժամկետների պահպանման և ֆինանսական կարգապահության հարցեր Կրթություն և սպորտ Հիմնանորոգված մարզադահլիճների համար անհրաժեշտ մարզագույքի ձեռքբերում Կրթական ենթակառուցվածքների բարելավման ընթացիկ հարցեր Առողջապահություն Բուժհաստատությունների գործունեությանն առնչվող կազմակերպչական և ընթացիկ հարցեր Գյուղատնտեսություն․․․
Կայացավ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի մամուլի ասուլիսը 12.02.2026
Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմի վարչական շենքում կայացավ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցում էին հանրապետական ու տեղական մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։ Հանդիպման սկզբում մարզպետ Կարեն Սարգսյանն անդրադարձավ ֆինանսական, կրթության, մշակույթի և սպորտի, առողջապահության և սոցիալական ապահովության, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության, քաղաքաշինության և ենթակառուցվածքների կառավարման, տարածքային կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում 2025 թվականին արձանագրված ձեռքբերումներին։ Կարեն Սարգսյանի ներկայացմամբ՝ 2025 թվականին Գեղարքունիքի ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ու պետական այլ ծրագրերի շրջանակներում Գեղարքունիքի մարզում գործել է 328 շինհրապարակ՝ շուրջ 43 միլիարդ դրամի կապիտալ ներդրումների հաշվին, որի արդյունքում հիմնանորոգվել կամ միջին նորոգման է ենթարկվել միջպետական, հանրապետական, մարզային ու համայնքային նշանակության 128 կիլոմետր ճանապարարհ, 84․069 գծամետր խմելու ջրագիծ...
Ղեկավարվելով «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 10-րդ հոդվածի և «Տարածքային կառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և 16-րդ հոդվածի պահանջներով ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետի 2026 թվականի համապատասխան որոշմամբ Գեղարքունիքի մարզի հանրակրթական դպրոցներում փետրվար ամսից մեկնարկել և ակտիվ կերպով ընթանում են «Լինենք առողջ» խորագրով «Գեղարքունյաց ձմեռ–2026» մարզամշակութային միջոցառումները։ Դրանց նպատակն է Գեղարքունիքի մարզի համայնքներում մասսայականացնել ձմեռային մարզաձևերը և ազգային խաղերը, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մարզական կազմակերպությունների կողմից համագործակցված աշխատանք տանել ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ուղղությամբ, մարզի ազգաբնակչության առօրյայում արմատավորել առողջ ապրելակերպ։ «Գեղարքունյաց ձմեռ–2026» մարզամշակութային միջոցառումների ծրագրի ցանկում ընդգրկված են մասսայական դահուկավազք, մրցումներ՝ սահնակներով, պարանի ձգում, կշռաքարերի բարձրացում, մարզական ցուցադրական ելույթներ,․․․
Գավառը՝ հայ-ռումինական համագործակցության նոր հարթակ 06.02.2026
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը մասնակցել է Գավառ քաղաքում Ռումինիայի Հանրապետության պատվո հյուպատոսության գրասենյակի բացման հանդիսավոր միջոցառմանը։ Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկին, ՀՀ Վարչապետի գլխավոր խորհրդական Լիլիթ Մակունցը, ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանը, Արուսյակ Մանավազյանը, Սոնա Ղազարյանը, Գավառ համայնքի ղեկավար Գուրգեն Մարտիրոսյանը, ինչպես նաև դիվանագիտական առաքելությունների, գործարար, կրթության, սպորտի, արվեստի և մշակույթի ոլորտների ներկայացուցիչներ։ Մարզպետը կարևորել է նման նախաձեռնությունների իրականացումը՝ որպես միջազգային համագործակցության և փոխվստահության ամրապնդման հարթակ՝ ընդգծելով, որ Գեղարքունիքի մարզի պատմության մեջ առաջին անգամ է գործում նման դիվանագիտական կառույց։․․․
Մամուլի ասուլիս 05.02.2026
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը հրավիրում է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին մամուլի ասուլիսի, որի ընթացքում կներկայացվի 2025 թվականի ընթացքում մարզում իրականացված աշխատանքների, ծրագրերի և հիմնական արդյունքների ամփոփ պատկերը, ինչպես նաև մարզպետը կպատասխանի լրագրողների հարցերին։ Ասուլիսի օրը՝ փետրվարի 11 Ժամը՝ 14:00 Մամուլի ասուլիսին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է նախապես հայտագրվել։ Հայտագրման վերջնաժամկետը՝ փետրվարի 9 Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար կապահովվի փոխադրամիջոց։ Կոնտակտային հեռախոսահամար՝ +374 99 96 28 13